
JKraver
Well-Known Member
Full Member
- Messages
- 3,430
- Reaction score
- 451
150-170 kids are eating more now too.Now how's your grocery bill???
![]()
150-170 kids are eating more now too.Now how's your grocery bill???
![]()
Get a smoker. Mass quantities150-170 kids are eating more now too.
Raise pigs some smoke hams for the winter....Get a smoker. Mass quantities
As long as they stay out of the onion patch.We get about 30+ eggs a day. Cheap, easy, healthy, fills kids right up!
![]()
Not nessicarily in agreement with price points but this is very important to do to everything lab you work in/are running offers . Thanks for posting this I am still learning so much on daily so it helps big time to see how others are doing it .No Charge unless we do JUST models. Then its $30/case. The model charge is built into the crown fee of $99.
Labor:
Case Entry - $1.50
Model Design - 4.00
Crown Design- 4.00
Nesting/Milling- 3.50
De-Puck/Sinter- 3.50
Finish/S+G - 8.00
Billing - $1.50
Delivery - $3.00
Overhead - $1.25
Materials:
Model Resin- 4.25
ZR Preshaded/ML - 4.00
Finishing - 1.00
S+G - 3.00
Crown Box - .50
Total= $43.00 ( 56.6% Profit)
Know your numbers, your costs and your margins. Then you can make an informed decision on what to charge and where your prices should be.
And for what he needs model if entire work is done digitaly? ..i print models only if i see there are undercots so i mark them on the model ...i print mockup models but pricing them per unit of teeth ..There must be labs taking a loss on the models. I charged full for the models and only saw 3 cases from that Dr. He went back to his old lab. I would have liked the extra work but not willing to take a $60 hit on every case. I heard through the grapevine his complaint with the old lab was that they charged him for some remakes lol cheap bastard.
The real problem is labs not charging for the model and the Dr's who are not willing to pay for the technology. (And maybe the crappy sales people who never mention the cost of the models)
Your wealthy!!!We get about 30+ eggs a day. Cheap, easy, healthy, fills kids right up!
Maybe they unionized?well they havent been laying as well this year, I think theyre on strike..